X
X
USD

Wordpress Nedir, Nasıl Kurulur?

AnasayfaYazılarWordpress Nedir, Nasıl Kurulur?

Wordpress 

Kodlama bilgisine sahip olmadan, tıklama yaparak istediğiniz içeriği üretmeye, internet ortamında  yazılarınızı yayınlamaya ve yönetmeye imkan sağlayan içerik yönetim sistemidir. Diğer web sitelerine göre kullanıcılara kolaylık sağlayan alt tabana sahiptir. Bu yüzden popüler platformlardan biridir. Bunun sebebiyse kullanım kolaylığından kaynaklanmaktadır.

Wordpress Nasıl Kurulur?

Kurulumdan önce alan adı (domain) ve host ihtiyacınızı karşılamanız gerekmektedir. Yoksa kurulumu yapma imkanınız oluşmayacaktır. Hostlar sayesinde sistem sürekli yayımda kalır. Domain ise sitenizin adını temsil etmektedir. İki unsuru temin ettikten sonra kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Hosting sağladığınız firmadan NS kayıtlarına girerek yönlendirilmeye ulaşabilirsiniz. Wordpress kurulum basit bir işlem olduğundan endişelenmeyin. Aldığınız hosting paketini yönetmeniz için firmanız tarafından panel erişim bilgileriniz gelecektir. Varsayılan temel dosyaları silip Wordpress’in çalışacağı dosyaları yükleyerek ve gerekli bilgileri kaydederek sistemi çalıştırma imkanı sağlamaktadır.

Wordpress kendi sitesinden uygulamasını indirin. Bu işlemden sonra notepad indirmelisiniz. Bu sayede kodlama işleminiz daha da kolaylaşacaktır. Satın aldığınız hosttan panel girişi yapmanız gerekmektedir. Mysql sihirbazıyla veritabanı oluşturmalısınız. Veri tabanı için gerekli bilgileri wp-config-sample.php dosyasına eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra wp-config-sample olan dosyayı farklı kaydederek wp-config-sample dosyasını siliyoruz. Güvenlik nedeniyle bu dosyayı işiniz bittiğinde silmelisiniz. Başkalarının web sitenizi ele geçirmesini istemiyorsanız. Bir sonraki adımda hosting firmasının sağlamış olduğu ftp adresini kullanarak kullanıcı adı ve parola ile hosta bağlanmak olacaktır. Bağlantı işleminden sonra wordpress’i public.html göndermelisiniz. Gerekli kurumları sağladıktan sonra wordpres kurulumundan sonra varsayılan içeriği temizlemeniz gerekecektir.

WordPress İle Site Yapmak Çok Kolay!

Wordpress sağladığı imkanlar çok kolay. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra site adresiniz/wp-admin bölümünden panele giriş sağlayabilirsiniz. Sağ tarafta bulunan menü seçenekleri sayesinde içeriklerde yönetim sağlama kolaylığınız olacaktır. Ayarlar ve eklentiler, tema düzenleme seçeneklerini bu menü üzerinden kullanabileceksiniz. Sitenizi bilinir hale getirebilmek için arama motorlarını kullanmanız gerekmektedir. Bu yüzden Google’nin güvendiği site olmayı hedef olarak seçmelisiniz. Sitenizi oluşturduktan sonra bir kaç mantıklı kategori eklemesi yapmalısınız. Hakkınızda Gizlilik ve İletişimle alakalı amacınıza yönelik bir sayfa oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonrasında eklentiler bölümün gerekli uygulamalarını edinerek sitenizi kullanabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz profesyonel WordPress hizmetlerimizden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz!


Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

Top