X
X
USD

Seo Nedir ?

AnasayfaYazılarSeo Nedir ?

SEO Nedir? 

Günümüzde yaygın olarak duyduğumuz bir terim olan SEO Türkçe anlamı olarak Arama Motoru  Optimizasyonu olarak adlandırılmaktadır. SEO kelimesi Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. SEO kelimesinin Türkçe anlamında da anlaşılacağı üzere internet üzerinde bulunan web projelerinin arama motorlarında uygun şekilde belli başlı prosedürler ile sitelerin daha üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır. Daha anlaşılır şekilde anlatılmak istenirse arama motorlarında aranılan kelimelere göre sitelerin sıralamalarının belirlenmesinde rol oynamaktadır.

Site İçerisinde SEO Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılmaktadır?

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru olan 'Google' olduğu için SEO ve arama kurallarını belirleyen şirkette Google'dır. Bu yüzden Google içerisindeki aramalarına oldukça önem veren ve SEO kurallarına göre site içi optimizasyon ve popülerite kurallarına da önem vermektedir.

Arama Motorları kendilerince site içerisinde optimizasyonlara belirli kurallara göre kalite puanları vermektedirler. Bu kalite puanlarını neye göre verdikleri aşağıda yer almaktadır:

Site genelinde kullanılan görseller ve metin içerikleri,

Kod yapısındaki düzgünlük ve kod temizliği,

Sitenin kullanıcı dostu olması ve arayüzlerininde anlaşılabilir olması şeklinde belli başlı kuralları bulunmaktadır.

Bunların geneline bakılacak olursa aslında bir web sitesi yapmak değil önemli olan onun kod yapısının düzgün ve temiz olması, içerisinde kullanılan görsellerin ve metin içeriklerinin düzgün ve temiz olması, yapılan internet sitesinin kullanıcı dostu olması ve kullanıcıların anlayabileceği şekilde bir arayüze sahip olması oldukça önemlidir. Bunlar dikkate alınarak SEO kurallarına uyularak yapılan sitelerin arama motorlarındaki sıraları da üst seviyelere çıkarak daha ön planda olmaları sağlanabilir.

Eğer yukarıda belirtilen kurallara uyulmadan düz mantıkta ve baştan sağma bir site yapılmaya kalkılırsa arama motorlarında sayısız olan sitelerin arasında kendi siteniz kaybolur gider ve herhangi bir anlam ifade etmeyecek şekli alır. Bu yüzden bir web sitesi yapımında dikkat edilmesi gereken hatta olmazsa olmaz olan SEO kavramını asla es geçmemeliyiz. İnternet üzerinden sitemize önem veriyorsak SEO kurallarına uygun bir şekilde çalışmalı hatta dış SEO kavramına da önem verilmelidir. Site yapımında içeriklere kurallara uygun şekilde işlenmeli ve eklenmelidir.Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

Top