X
X
USD

JavaScript ve Avantajları

AnasayfaYazılarJavaScript ve Avantajları

Javascript Nedir ?

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir. Node.js gibi platformlar sayesinde sunucu tarafında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda da prototip-tabanlı, dinamik türlere ve birinci sınıf fonksiyonlara sahip bir betik dilidir.

 Node.js tek kelimeyle özetlersek Javascript’ın sunucu tarafında çalışan halidir. Node.js’ın alt yapısında Chrome tarayıcısının için tasarlanan yüksek performanslı V8 Javascript motoru kullanmaktadır. Yani Node.js tüm alt yapısını Chrome için yazılan V8 Javascipt motoru üzerinde inşa etmiştir.Bu kadar popüler olmasında ki sebep ise hızlı çözünürlüğü ve Microsoft’un bu teknolojiyi hemen benimsemesidir.Bu yüzden sunucu tarafında sistemlerin geliştirilmesi için Node.js iyi bir tercihtir.

Avantajları Nedir ?

  • Farklı bir dil kullandığınızda geliştiricilerin birbirinin işini yapması pek kolay olmayabilir. NodeJS ile bütün ürününüzü tek dil ile çıkaracağınız için geliştiriciler arası uyum, anlayış ve işbirliği en üst seviyede tutulur.


  • Tek bir iş parçacığı (thread) ile bloklanmadan çalışabilme imkanı sunması, onun getirdiği en büyük avantajlardan bir tanesidir çünkü ne kadar çok iş parçacığı (thread) o kadar risk ve yerine göre performans kaybına neden olabilir.


  • Asenkron mimari günümüz uygulamaları için oldukça uygundur. JavaScript’in olay güdümlü (event-driven), asenkron yapısı ise bunu oldukça kolaylaşmıştır. Veritabanı, başka bir web servise erişim vb. buralardan cevap gelene kadar beklemek yerine yeni istekleri hazırlanabilir.


  • Npm Package Manager sayesinde, node ve npm yükledikten sonra verimli, stabil web servisi geliştirme ortamını bizlere sunmaktadır. 

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

Top