X
X
USD

Domain Uzantıları ve Anlamları

AnasayfaYazılarDomain Uzantıları ve Anlamları

Domain (Alan Adı) Nedir ?

Domain' in türkçe karşılığı alan adı demektir. Domain, İnternet' e bilgi sunan  bir websitenin veya hizmetin adıdır.

www.atasevermedia.com bir alan adı yani domain'dir. Domainler kayıtlı isimlerdir ve şirketler genelde kendi şirketlerinin isminde domain alırlar. Bir domainin sonunda tr, es, au gibi ülke kodları ya da domain türüne bağlı olarak com, net, org, gov, edu gibi uzantılar yer alabilir.

Alan adları ip adresi denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Örneğin nedir.com alan adını adres barına yazdığınızda Internet bu alan adını önce ip adresine çevirir, daha sonra sizi bu ip adresine sahip bilgisayara yönlendirir.

Dolayısıyla web sitenizi ziyaret etmek isteyecek kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri için bir alan adı alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz. Alan adı almak için bir domain register'a gidebilir (örnek: internic.com, directnic.com, godaddy.com vs..) veya web hosting firmanızdan sizin için bir alan adı kaydetmesini isteyebilirsiniz.

Alan Adı Uzantıları ve Domain Anlamları

Domain olarak adlandırdığımız alan adları uzantıları nelerdir? Ne anlamlara gelir. İnternet sitesinin dünyaya açılan anahtarı domainleri biraz tanıyalım. Domainler global ve yerel olmak üzere öncelikli olarak ikiye ayrılmaktadır..

  • .com = Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır. İngilizce de " commercial" anlamına gelmektedir. Yani ticari.
  • .net = İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen "network" kelimesinden kısaltılmıştır.
  • .org = Organizasyonlar için kullanılır "organization" kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır. 
  • .biz = Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen "business"  kelimesinden kısaltılmıştır. 
  • .info = Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede "information" kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • .pro = Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional" kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • .name = Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır. İngilizcede "nickler" kelimesinden üretilmiştir.
  • .edu = Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. "education" kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • .gov = Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. "government" kelimesinin kısaltılmışıdır.

IP adresi

İnternet üzerinde tanımlı olabilmek için Internet Protocol (IP) numarasına ihtiyaç duyulur. Bu na IP Adresi denilmektedir. İnternet üzerindeki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Çünkü bilgisayarlar birbirlerine bu IP adresleri üzerinden bağlanırlar. Domain adı ise bu IP adresinin daha anlaşılır bir görüntüsüdür.

Yani hatırlanması daha zor olacak numaralardan oluşan IP adresleri yerine bu adrese karşılık gelen domain isimleri kullanılarak istenilen adrese kolayca ulaşılır. Alan adları mümkün olduğunca kolay ve hatırlanabilir olmalıdır. Akılda kalıcı, uzun olmayan alan adları, çok sayıda ziyaretçinin sitenize ulaşabilmesini sağlar.

Domain adınızın; hizmet verdiğiniz sektör, sattığınız ürün veya mesleğiniz gibi unsurları içeren bir isimden oluşması da, yapılan aramalar sonucunda sitenizin bulunmasına büyük katkı sağlayacaktır.

DNS (Domain Name System)

Domain Name System yani domain isimlendirme sistemi denilen DNS, IP adresleri ile alan adı arasındaki bağlantıyı kurmak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sayede kullanılması pek pratik olmayan IP adresleri ile kolay anlaşılabilir domain isimleri ilişkilendirilmiş olur. DNS sayesinde IP adresinin hangi bilgisayara bağlı olduğu ve sitenin yeri belirlenir ve istediğiniz yere ulaşırsınız. Domain Uzantıları Domain uzantıları web sitelilerini yapılma amaçlarına göre özelleşmesi için kullanılırlar.

Türkçe Domain isimleri

Domain isimlerinde türkçe karakter kullanabilmeyi sağlayan bir yeniliktir. Bu sayede domain isimlerinde türkçe karakterler ı,ş,ğ,ü,ö,ç içeren alan adlarıda kullanılabilmektedir. Türkçe dil desteği olan web tarayıcısı ve ve türkçe dil paketi yüklü olan bir bilgisayardan ve dünyanın her yerinden kullanılabilecek bir sistem olması avantaj olmakla beraber, e-posta sistemlerinin henüz yaygın destek sağlamaması sonucu mail gönderme konusunda bazı sorunlar yaşanması muhtemeldir.


Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

Top