X
X
USD

Domain Neden Önemlidir?

AnasayfaYazılarDomain Neden Önemlidir?

Domain ( alan adı ) internet sitelerinin kimliğidir. Nasıl ki insanlar birbirini kimlikleri ile bilmekte, hatırlamakta ve işlem yapmakta ise sanal dünyada da domain büyük önemi olan bir ayrıntıdır. Bir internet sitesi açacaksanız alan adı konusunda uzun uzun düşünmeli ve geleceğe yönelik kararlar vermelisiniz. Sizlere öncelikle domainin önemini ve daha sonra da seçim sırasında dikkat etmeniz gereken hususları aktarmak istiyoruz.

Domain Neden Önemlidir ?

1-      Ziyaretçilerin Sizi Tekrar Bulabilmesi: Domainin en çok önem arz ettiği maddedir. Sitenizin kalitesinden memnun olan kullanıcıların sizi tekrar bulabilmesi için alan adınızın özenle seçilmesi gerekmektedir. Doğrudan içeriğiniz ile bağlantılı ve akılda kalıcı bir domain seçmelisiniz.

2-      Arama Motorları için: Domainin bir diğer önemli olan noktası ise arama motorlarına karşıdır. Arama motorlarının gönderecekleri ziyaretçiler ile ayakta duracak olan sitenizde domain seçimini de göz ardı etmemelisiniz. Site içeriği ile alakalı, kısa, net ve doğrudan sizi anlatan güçlü bir alan adı seçmelisiniz.

3-      Sitenizin tasarım ve yazılımdan sonra en önemli noktası domaindir. Domain internet üzerindeki kimliğinizdir. Her nasıl ki çocuğunuza isim seçerken özenle yaklaşıyor, aylarca araştırıyorsanız aynı hassasiyeti göstermelisiniz.

Domain Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

1-      Kısa ve Net Olmalıdır: Alan adının uzun olması size olumsuz bir puan yazacaktır. Siteniz için alan adı seçiminde en kısa seçenekleri tercih etmelisiniz. İçeriğiniz ile alakalı kısa bir domain bulmak yorucu olsa da geleceğe yönelik en doğru karardır.

2-      Türkçe Karakter Olmamalı: Domain seçerken içerisinde Türkçe karakter olmamasına özen göstermelisiniz. Gerek tarayıcı desteği, gerekse de arama motoru desteği konusunda şuanda Türkçe karakterler desteklenmemektedir.

3-      Uzantı Seçimi: Domain seçiminde isim kadar uzantı seçimi de önem arz eder. Global alan adı uzantıları ile birlikte yerel ( .com.tr ) alan adı uzantıları da değerlendirilebilir. En popüler alan adı uzantıları olan .com, .net ve .org sırası ile tercih edilebilir. Eğer siteniz ve içeriğiniz ile ilgili bir marka tescil belgeniz var ise .com.tr alan adı kullanmanızı tavsiye ederiz.


Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

Top